Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków na lata 2021 – 2027 uległy zmianom w porównaniu do ich wersji z listopada 2022 roku. Zmiany dotyczą szeregu postanowień w tym także modyfikacji dokonano w zakresie dotyczącym stosowania Zasady konkurencyjności i udzielania zamówień w projektach.
Wytyczne po nowemu
Zmiany w Wytycznych dotknęły punktowo kilku obszarów dotyczących udzielania zamówień w projektach. Minister Rozwoju zmodyfikował zasady udzielania zamówień w projektach poprzez:
- podniesienie progu stosowania zasady konkurencyjności;
- doprecyzowanie regulacji dotyczących konfliktu interesów;
- przywrócenie zamówień podobnych („uzupełniających”) na usługi;
- wprowadzenie modyfikacji dotyczących szacowania wartości zamówienia;
- zmianę maksymalnych progi wartości zmian umów wyrażone w euro.
Przywrócenie zamówień podobnych w Wytycznych
Zmiana dokonana w sekcji 3.2.1 pkt 2 lit. j prowadzi do przywrócenia możliwości udzielania zamówień podobnych (uzupełniających) ale wyłącznie w odniesieniu do zamówień na usługi lub roboty budowlane.
Przed zmianą zgodnie zasady konkurencyjności można było nie stosować w stosunku do „zamówień udzielanych wykonawcy wybranemu zgodnie z zasadą konkurencyjności na dodatkowe dostawy, polegających na częściowej wymianie dostarczonych produktów lub instalacji albo zwiększeniu bieżących dostaw lub rozbudowie istniejących instalacji, a zmiana wykonawcy prowadziłaby do nabycia materiałów o innych właściwościach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność techniczną lub nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu tych produktów lub instalacji (czas trwania umowy w sprawie zamówienia na dostawy dodatkowe nie może przekraczać 3 lat)”
W wyniku wprowadzonej zmiany jednostka ta brzmi obecnie w ten sposób, iż zasady konkurencyjności można było nie stosować „w przypadku udzielenia wykonawcy wybranemu zgodnie z zasadą konkurencyjności zamówienia polegającego na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych, jeżeli takie zamówienie było przewidziane w zapytaniu ofertowym i jest zgodne z przedmiotem zamówienia początkowego oraz całkowita wartość tego zamówienia została uwzględniona przy obliczaniu wartości zamówienia początkowego”
Zamówienia dodatkowe na dostawy pozostają jednak możliwe w ramach dopuszczalnych zmian umowy.
Zmiany Wytycznych w zakresie zapobiegania konfliktowi interesów
Minister doprecyzował, iż w przypadku udzielania zamówienia z pominięciem zasady konkurencyjności w sytuacji, gdy w uprzednio prowadzonym postępowaniu nie wpłynęły żadne oferty albo wszystkie podlegały odrzuceniu lub wszyscy wykonawcy zostali wykluczeni stosuje się postanowienia dotyczące konfliktu interesów. Zmiana w tym zakresie doprecyzowuje zasady dotyczące zarządzenia konfliktem interesów przy udzielaniu zamówień.
Szacowanie wartości zamówienia w projekcie. Modyfikacja.
W Wytycznych w zakresie kwalifikowalności w wersji z listopada 2022 r. Minister uregulował w przypisie nr 6, iż „„W przypadku projektów dotyczących organizacji misji gospodarczych i targów wartość zamówienia na usługi hotelowe lub dostawę biletów lotniczych można szacować odrębnie dla każdego wydarzenia, o ile uzasadnia to charakter tych projektów”
W nowej wersji Wytycznych postanowienie to dotyczy już wszystkich projektów i ma charakter uniwersalny. Przypis po zmianie brzmi: „Wartość zamówienia na usługi hotelowe lub dostawę biletów lotniczych można szacować odrębnie dla każdego wydarzenia, o ile uzasadnia to charakter projektu”
Mimo, że zmiana dotyczy wyłącznie treści przypisu objaśniającego zagadnienie tożsamości czasowej to ma jednak dość istotne znaczenie dla wszystkich beneficjentów. Niestety Minister nadal nie dostrzega, iż zasady szacowania zamówień w ustawie – Prawo zamówień publicznych, która wszak stanowi tutaj punkt odniesienia, uległy dość istotnym zmianom po wejściu w życie nowego prawa zamówień publicznych. Wytyczne nie różnicują na przykład zasad szacowania wartości zamówienia na dostawy i usługi mimo, iż różnicuje je ustawa.
Szacowania wartości zamówienia dotyczy też zmiana w zakresie wprowadzenia zamówień podobnych.
Zmiana progu stosowania zasady konkurencyjności
Zmienia się próg stosowania zasady konkurencyjności. Po zmianie beneficjenci będą ją stosować dla zamówień, których wartość jest równa lub wyższa niż 80 000 zł. Jest to bez wątpienia zmiana słuszna i oczekiwana. Zmiany cen towarów i usług na przestrzeni lat uczyniły obowiązujący wcześniej próg 50 000 zł niesłychanie niskim.
Zmiana progów przy modyfikacji umów
Kosmetyczna i porządkowa zmiana dotknęła także regulację zawartą w sekcji 3.2.4 ust. 4 lit. e) Wytycznych. Minister na nowo określił progowe wartości maksymalnych zmian umów oznaczając je na 5 538 000 i 143 000 euro odpowiednio w stosunku do robót budowlanych oraz dostaw i usług. Przed zmianą było to odpowiednio 5 382 000 oraz 140 000 euro.
Zapoznaj się także z pełnym omówieniem zasad udzielania zamówień w projektach dostępnym we wpisie „Zasada konkurencyjności. Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027„.